دریافت فایل با موضوع-تحقیق در مورد برخى توصيه هاى بهداشتى در دوران باردارى -

در این پست قصد معرفی فایل .تحقیق در مورد برخى توصيه هاى بهداشتى در دوران باردارى . را داریم با ما همراه باشید./تحقیق در مورد برخی توصیه های بهداشتی در دوران بارداری ,برخی توصیه های بهداشتی در دوران بارداری,دانلود تحقیق در مورد برخی توصیه های بهداشتی د/تحقیق در مورد برخى توصيه هاى بهداشتى در دوران باردارى /1600098/qrw

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 4 صفحه

قسمتی از متن .doc :

برخى توصيه هاى بهداشتى در دوران باردارى

تغذيه در دوران بارداري:

تغذيه صحيح بيشترين اثر را بر سلامت جنين دارد. خانم هاى باردار مى توانند همان غذاهايى را که در دوران غير باردارى مصرف مى نمودند در باردارى هم مصرف نمايند، اما بايد مواظب باشند که غذاهاى مصرفى آنها حاوى تمام مواد لازم براى رشد جنين و سلامت مادر باشد. غذاى روزانه خانم باردار بايد حاوى کليه گروههاى غذايى باشد.

گروه هاى غذايى عبارتند از:

1-غلات: اين گروه منبع خوبى براى توليد انرژى است مانند انواع نان خصوصا" نان سبوس دار، برنج، ماکارونى، جو ، گندم و ذرت.

2-گوشت و جانشين هاى آن: اين گروه غذايى پروتئين و آهن بدن راتامين مى کند و مواد غذايى موجود در اين گروه براى خون سازى، تکامل سيستم عصبى ورشد جنين لازم است. مانند: انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهى، تخم مرغ، انواع مغزها (گردو، بادام، پسته و فندق و...) انواع حبوبات (عدس، لوبيا، نخود و ...)

3-شير و فرآورده هاى آن: مصرف اين مواد ضمن تامين کلسيم بدن مادر، براى استخوان بندى جنين و شکل گيرى و استحکام دندانهاى او در آينده ضرورى است.علاوه بر کلسيم اين گروه داراى مواد مغذى مانند انواع ويتامين هاى A و B مى باشد.

4-سبزى ها و ميوه ها: اين گروه شامل سبزى ها مثل کاهو، هويج، گوجه فرنگى، سيب زمينى، جعفرى، و انواع ميوه هاى تازه و خشک (توت خشک، کشمش، انجير و ...) است که حاوى ويتامين هاى مورد نياز بدن و مقدارى آهن مى باشد.

مواد خوراکى که در دوران باردارى بهتر است از مصرف آنها خوددارى شود عبارتند از:

غذاهاى چرب و دير هضم مانند غذاهاى سرخ کردنى، شيرينى ها، کيک هاى پرخامه و انواع ادويه

-غذاهاى پرنمک و شور

-مصرف زياد چاى و قهوه

-مصرف نوشابه هاى الکلى (مطالعات نشان داده است که مصرف اينگونه نوشابه ها موجب بروز اختلالات و ناهنجاريهاى بسيارى در جنين مى گردد. )

بهداشت دهان و دندان:

مراقبت از دندان ها در اين دوران بسيار حائز اهميت است و به محض اطلاع از باردارى بايد به دندانپزشک مراجعه کرد. حداقل يکبار مسواک زدن در روز ( قبل از خواب ) ضرورى است. با پيشرفت حاملگى ممکنست به علت افزايش ترشح هورمون لثه ها پرخون و متورم شده و خونريزى از لثه پيش آيد که در صورتيکه بيش از چند روز طول بکشد بايد با دندانپزشک مشورت کرد.

هر نوع دندان پوسيده مى بايست قبل از باردارى پر شود زيرا سپتى سمى که از آبسه دندان هاى پوسيده ناشى مى شود ممکنست باعث بيمارى هاى قلب و عروق و يا کليوى شده و عواقب و عوارض ناگوارى را به همراه داشته باشد.جهت حفظ سلامت دندانها استفاده کافى از لبنيات توصيه مى شود.

مراقبت از دستگاه گوارش:

در خانمهاى باردار شرايط براى يبوست مهيا ست. چنانچه خانم باردار از رژيم غذايى مناسبى بر خوردار نبوده و آب کافى ننوشد دچار اين مشکل مى گردد، لذا جهت پيشگيرى از بروز يبوست در اين دوران نکات ذيل توصيه مى شود:

1- نوشيدن يک ليوان آب سرد معمولى ( نه خيلى يخ ) قبل از صبحانه و قبل از خواب

2- انجام ورزشهاى دوران باردارى

3- مصرف مقدار کافى ميوه و سبزيجات

چنانچه مادر باردار با رعابت نکات فوق همچنان دچار مشکل يبوست باشد بايد در اين خصوص با پزشک مشورت نمايد.

مراقبت از کليه ها:

با توجه به تغييرات دستگاه ادرارى در دوران باردارى رعايت نکات ذيل به مادر باردار توصيه مى شود:

1- از کنترل ادرار خوددارى نمايد.

2- از مايعات و آب ميوه بيشترى استفاده کند.

3- در صورت احساس کمترين ناراحتى در ناحيه کليه ها به پزشک مراجعه کند.

4- ناحيه کليه ها را در زمستان و هواى سرد گرم نگهدارد.

5- از خوردن مواد غذايى پرنمک خوددارى گردد.

استحمام :

در اين دوران فعاليت پوست بيشتر شده و خانم باردار بيشتر عرق مى کند. لذا استحمام روزانه با آب ولرم توصيه مى شود. همچنين خانم هايى که دچار کم خوابى هستند بهتر است حمام روزانه خود را قبل از خواب انجام دهند تا به راحت تر خوابيدن آنها کمک نمايد.

استراحت، خواب و تفريح:

استراحت خانم باردار بايد متناسب با کار و فعاليت روزانه وى باشد. معمولا" 9-8 ساعت خواب شبانه موجب کاهش حساسيت و زودرنجى و خستگى پذيرى خانم باردار مى گردد. بعد از صرف نهار نيز بهتر است مدت کوتاهى ستراحت نمايدو چنانچه به هر دليل اين اقدام ميسر نيست کافى است خانم هاى باردار براى مدت کمى لم داده و راحت باشند. در ماههاى آخر باردارى به استراحت بيشترى نياز است.

خانمهاى باردار بايد از تفريحات خسته کننده و هيجان آور خوددارى نمايند زيرا ممکن است به زايمان زودرس، کم وزنى جنين و خستگى مفرط مادر منجر گردد.

فعاليت و ورزش:

فعاليت و ورزش سبک در اين دوران بسيار سودمند و لذت بخش است. بهترين ورزش پياده روى در هواى آزاد است. راه رفتن باعث تقويت عضلات شکم شده و در ماههاى آخر نيز به نزول سرجنين در لگن کمک مى کند. انجام تمرينات ساده ضمن حفظ اندام مادر در کاهش انقباض عضلات لگن وران و کاهش کمر درد و درد پشت مؤثر خواهد بود.

آنچه مسلم است اين است که مى بايست از انجام ورزش هاى سنگين و حرکاتى که احتمال ضربه به شکم را بوجود مى آورند اجتناب کرد.

فعاليت و ورزش، کار ادارى ويا کار منزل هيچگاه نبايد تا حد خستگى مفرط ادامه يابد و به محض احساس اولين علائم خستگى بايد فعاليت را متوقف نمود و استراحت کرد.

مسافرت :

مسافرت کردن در اين دوران ممنوعيتى ندارد تنها علت نگرانى ممکن است نيار به به کادر پزشکى در طول مسير باشد. به همين دليل بهتر است در هفته هاى آخر باردارى از مسافرت کردن خوددارى گردد. همچنين توصيه مى شود چنانچه قرار است مسير هاى طولانى با اتومبيل طى شود، خانم باردار هر 2 ساعت يکبار از ماشين پياده شده و چند قدم راه برود.

مصرف دارو و ...

اکثر داروها مى توانند از جفت عبور کرده و به جنين برسند. از آنجائيکه بيشترين اثرات سوء داروها و مواد مضر در سه ماهه اول باردارى ايجاد مى گردد بايد از مصرف دارو بدون تجويز پزشک، کشيدن سيگار يا تنفس در فضاى آلوده به دود و همچنين انجام هرگونه عکسبردارى پزشکى بدون اجازه و مشورت با پزشک خوددارى کرد.

تماس با مواد شيميايى سمى در دوران باردارى نيز مى تواند موجب بروز عواقب ناخوشايندى براى مادر و جنين گردد. لذا در اين دوران مى بايست از تماس با رنگ و محلولهاى لازم براى نظافت، حتى رنگ مو و انواع حشره کشها اجتناب کرد.

بهداشت روان :

آرامش مادر از مسائلى است که امروزه بسيار مورد توجه قرار دارد. اضطراب و هيجانات خانم باردار بر سلامت جنين بى تاثير نيست لذا آرامش روانى مادر بخصوص نزديک زمان زايمان بسيار حائز اهميت است. پدر خانواده مى تواند بيشترين نقش را در فراهم کردن محيطى آرام و دور از اضطراب براى همسرش داشته باشد. در دوران باردارى خانم باردار بيش از هر وقت ديگرى به محبت همسرش نياز داشته و مى بايست همسر با او همکارى نموده و اورا بيشتر درک کند. در اين دوران همسر مى بايست بيشتر از قبل کنار خانم باردار باشد تا او بتواند از ناراحتى هاى و شاديها و سختى هايش با همسرش صحبت نموده و درد دل نمايد.

رابطه مادر و جنين يک رابطه دو نفره نيست بلکه رابطه اى سه نفره است، مادر، جنين و پدر. حتى اگر پدر غايب باشد(به علت طلاق و ...) در زندگى درونى مادر و در تخيلات و تصورات او و نيز در احساس مادرى نقش اساسى دارد.

پوشاک:

لباسهايى که در اين دوران استفاده مى شوند بايد کاملا"راحت بوده و در هيچ نقطه اى از بدن ايجاد فشار ننمايد، تا جريان خون در تمام سطوح بدن به راحتى صورت گيرد. همچنين از پوشيدن جورابهاى تنگ که جريان خون پاها را مختل مى سازد و باعث بزرگ شدن سياهرگهاى پا و ايجاد واريس مى شود خوددارى گردد.

کفش :

از آنجائيکه بعلت بزرگى تدريجى شکم در اين دوران، انحناى ستون فقرات افزايش مى يابد، انتخاب کفش مناسب در پيشگيرى از کمردرد بسيار مهم است. بهتر است از کفش هايى با پاشنه کوتاه و يا با پاشنه پهن استفاده شود تا ضمن جلوگيرى از بروز کمردرد از خطر لغزيدن و افتادن نيز پيشگيرى گردد.از آنجائيکه در اواخردوران باردارى، بعدازظهرها در ناحيه قوزک پا تورم ايجاد مى گردد، لذا بهتر است کفش ها يک نمره بزرگتر انتخاب شوند تا از ايجاد فشار بر روى پا جلوگيرى شود.

بااميد سلامتي و تندرستي شما دوستان عزيز

كارشناس تغذيه تبيانمطالب دیگر:
📝آموزش عملکرد دستگاه ونتیلاتور و نحوه کار با آن📝راهنمای بیماران برای تعویض مفصل زانو📝جزوه احیای قلبی و ریوی بزرگسالان بر اساس گایدلاین های 2015📝دانلود نکات مهم و کلیدی کتاب مدیریت بازاریابی با رویکرد اسلامی pdf📝افزونه جستجوی آژاکس جوملا Universal AJAX Live Search📝فایل آموزشی داروهای قلبی و عروقی شامل: داروهای موثر بر پرفشاری (ضد هایپرتنشن) داروهای ضد آنژین داروهای موثر بر نارسایی قلبی (CHF) داروهای ضد آریتمی📝تفسیر NST و نوار قلب جنین📝دانلود نمونه سوالات فرزکاری درجه 2📝دانلود مجموعه نمونه قراردادهای مختلف و کاربردی📝مقاله 100 صفحه ای با فرمت PDF در مورد بخش مراقبت های ویژه (ICU)📝پاورپوینت فصل پانزدهم تئوری حسابداری (جلد 2) تألیف دکتر ساسان مهرانی، دکتر غلامرضا کرمی، مهتاب جهرومی و سیدمصطفی سیدحسینی📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 59📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 60📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 61📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 62📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 63📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 64📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 65📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 66📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 67📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 68📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 69📝وکتور استیکر کورل 12 و eps شماره 70📝دانلود سوالات مصاحبه حضوری و گزینش📝جزوه جمع بندی کامل فیزیک کنکور امیرمسعودی