دریافت فایل با موضوع-تحقیق در مورد بافت شناسي استخوان -

در این پست قصد معرفی فایل .تحقیق در مورد بافت شناسي استخوان . را داریم با ما همراه باشید./تحقیق در مورد بافت شناسی استخوان ,بافت شناسی استخوان,دانلود تحقیق در مورد بافت شناسی استخوان ,بافت,شناسی,استخوان/تحقیق در مورد بافت شناسي استخوان /1600077/qrw

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

قسمتی از متن .doc :

بافت شناسي استخوان:

استخوان يكي از سخت ترين بافتهاي بدن انسان است و از نظر توانائي تحمل فشار، پس از غضروف، مقام دوم را داراست. استخوان به عنوان عمده ترين جزء اسكلت بالغين، از ساختمانهاي گوشتي حمايت كرده، از اعضاء حياتي مانند جمجمه و حفرات قفسه صدري حفاظت نموده و مغز استخوان كه در آن سلولهاي خوني بوجود مي ايند را در خود جاي كي دهد. استخوان به عنوان منبع ذخيره كلسيم، فسفات و ساير يونهائي كه مي توانند به طور كنترل شده آزاد يا ذخيره گردند عمل مي كند تا غلظت اين گونه يونهاي مهم را در مايعات بدن ثابت نگه دارند. علاوه بر اين اعمال، استخوانها دستگاهي از اهرمها را تشكيل ميدهند كه نيروهاي حاصل از انقباضات عضلاتي را چند برابر كرده و آنها را به حركات بدن تبديل مينمايند.

استخوان يك بافت همبند تخصص يافته مي باشد كه از ماده كلسيفيه بين سلولي، ماتريكس (بستر استخواني)، و سه نوع مختلف سلول به شرح زير تشكيل شده است:

1-استئوبلاستها (Osteoblasts): مسئول سنتز اجزاء آلي ماتريكس (كلاژن نوع 1، پروتئوليكانها و گليكوپروتئين ها) هستند.

2-استئوكلاستها (Osteoclasts): كلاژناز و ساير آنزيمهاي پروتئوليتيك را ترشح نموده و فعالانه در جذب و قالب گيري مجدد بافت استخواني دخالت دارند.

3-استئوسيتها (Osteocytes): همان استئوبلاستها هستند كه پيرامون آنها را بستر استخواني احاطه نموده است.

پنجاه درصد وزن خشك بستر استخواني (ماتريكس) را ماده معدني (Mineral) تشكيل مي دهد كه در اين ميان كلسيم و فسفر كه كريستالهاي هيدروكسي آپاتيت با تركيب Ca10(po4)6 (OH)2 را پديد مي آورد، نسبت قابل توجهي را به خود اختصاص داده اند. مواد معدني ماتريكسي قدرت زيادي جهت تحمل فشار و خم شدن به استخوان مي‌دهند. مواد آلي ماتريكسي عمدتاً از رشته‌هاي كلاژن تيپ I تشكيل شده‌اند كه قدرت زيادي جهت تحمل كشيده شدن (Tention) را به استخوان مي دهند. لازم به ذكر است كه همراهي كريستالهاي هيدروكسي آپاتيت با رشته هاي كلاژن، مسئول سختي و مقاومتي است كه مشخصه استخوان مي باشد. بدين معني كه پس از برداشته شدن قسمت معدني استخوان (دكلسيفيه شدن) شكل آن حفظ مي شود ولي مانند تاندون انعطاف پذير مي گردد و نيز بدنبال از بين رفتن قسمت آلي استخوان (رشته هاي كلاژن)، استخوان شكل خود را حفظ مي كند ولي در عين حال شكننده شده و هنگامي كه در دست گرفته شود، به آساني مي شكنند.

استخوان نيز همچون بسياري از بافتهاي بدن داراي عروق، اعصاب و لنفاتيكها ميباشد. از آنجا كه متابوليت ها قادر به انتشار از طريق بستر كلسيفيه استخوان نيستند، تبادلات بين استئوسيت ها و مويرگهاي خوني بستگي به ارتباط سلولي از طريق كاناليكولهائي دارد كه بستر را سورخ مي كنند. اين كاناليكولها به به استئوسيتها امكان مي دهند ك از طريق استطاله هاي فيلوپودي (Filopodia) با استئوسيتهاي مجاور، با سطوح داخلي و خارجي استخوان و نيز با عروق خوني كه از بستر ميگذرند، ارتباط برقرار نمايند.

سطوح داخلي تمام استخوانها با لايه اي از بافت همبند كه به ترتيب اندوست (Endosteum) و پريوست (Perioseum) خوانده مي شود، مفروش شده است.

اندوست، تمامي سطوح داخلي استخوان را مفروش مي كند و از سلولهاي پيش ساز استخوان همراه با مقدار كمي بافت همبند تشكيل شده و به ميزان قابل توجهي از پريوست يا ضريع نازك تر است.

پريوست، از يك لايه فيبرو خارجي شامل رشته هاي كلاژني و فيبروبلاستها و يك لايه عروقي و پر سلول داخلي تشكيل شده است. لايه داخلي پريوست از سلولهاي پهني تشكيل يافته كه داراي پتانسيل تقسيم ميتوزي بوده و قادر به تمايز به استئوبلاستها هستند. اين سلولها نقش بارزي در رشد و ترميم استخوان ايفا ميكنند.

استخوانهاي انسان از دو نوع بافت استخوان تشكيل شده است كه داراي ساختمان بافت شناسي اوليه يكساني هستند ولي در مشاهده ماكروسكوپي برش عرضي با هم متفاوتند. اين دو نوع استخوان عبارتند از:

1-استخوان قشري يا فسرده (Cortical or Compact Bone): نسبتاً ضخيم و فاقد عروق است و تنها يك كانال مركزي و اسكولار دارد. ترميم شكستگي اين استخوانها آهسته صورت مي گيرد.

2-استخوان اسفنجي (Cancellous or Spongy Bone): كاملاً واسكولار و به همين دليل شكستگي اين استخوانها تقريباً هميشه ترميم مي شوند.

در استخوانهاي دراز انتهايي پيازي شكل استخوان كه بنام اپي فيز خوانده مي شوند، از استخوان اسفنجي تشكيل يافته كه با لايه اي از استخوان متراكم پوشيده مي شود. قسمت استوانه اي يا ديافيز تقريباً به طور كامل از استخوان متراكم تشكيل شده و مقدار اندكي استخوان اسفنجي سطح داخلي آنرا پيرامون حفره مغز استخوان احاطه كرده است. متافيز استخوانهاي دراز و بيشتر استخوانهاي پهن و كوتاه معمولاً هسته اي از استخوان اسفنجي دارند كه كاملاً توسط استخوان متراكم در بر گرفته مي شود. اين اختلافات در پراكندگي استخوانهاي متراكم و اسفنجي، باعث اختلاف در روند ترميم شكستگي هاي استخوانهاي مختلف مي شود.

استخوانها از نظر بافت شناسي و خصوصيات بيولوژيك بر دو نوعند:

1-استخوان نابالغ، اوليه يا درهم بافته (Woven or Immature Bone)

2-استخوان بالغ، ثانويه يا تيغه اي (Iamellar or Mature Bone)

هر دو شكل داراي اجزاء ساختماني يكساني هستند ولي در عين حال تفاوتهائي نيز با يكديگر دارند و هركدام خصوصيات ويژه خود را داراست:

استخوان در هم بافته، اسكلت جنيني را تشكيل مي شدهد و در بدو تولد نيز استخوادن نوزاد از اين نوع است. ولي با رشد و تكامل بدن، استخوان در هم بافته جاي خود را به استخوان تيغه اي مي دهد همچنين در روند ترميم،مطالب دیگر:
ترجمه و تفسير آيات سوره نساءبررسي مساجد ايراني و انواع آنها و بررسي تقدس و تناسخ در معماري مذهبي و تطهير در مسجدتقويم تاريخ اسلام (مروري بر وقايع تاريخي اسلام در تقويم)بررسي ماست و ماست کم چرب و بررسي تكنولوژي توليد ماست كم چرببررسي انواع عايقکاري رطوبت ساختمان و مزيت و کاربرد و قابليتهاي هريکبررسي هنر مينيمال و مفهومي و سازه هاي نوين و تنديس‌هاي انتزاعي و مروري بر آثار و هنرمندان اينبررسي لوله هاي حرارتي و کاربرد و ساختار و نحوه کارکرد آنهابررسي تنش و تعريف و محاسبه آنبررسي زن و جايگاه او و نگاه قرآن به زن و مروري بر مسئله حجابررسي هورمونها تنظيم كننده هاي رشد گياهي و بررسي اثرات و نقش آنهابررسي طرح توسعه و ارتقاء شبكه ارتباطي و امنيت شبکه و بررسي انواع ديواره هاي آتشبررسي توصيه هاي تبليغي قرآن به پيامبر اسلام (توصيه هاي فردي، خانواده، اجتماعي)آشنايي ب دستگاه تبريد و اصول آن و بررسي چگونگي کار تبريد و كار دستگاه تهويه مطبوعبررسي روشهاي رطوبت زني و رطوبت گيري هوا و سيستمهاي تهويه مطبوع و بررسي عيوب و اجزا آنهابررسي روند رو به رشد صنايع پتروشيمي ايران و توليد الياف مصنوعي و طرح احداث واحدهاي توليديبررسي توربوشارژرها و اصول و اجزا و محدوديتهاي آنهابررسي ورزش تنيس روي ميز و تاريخچه و ابزار و تکنيکهاي آنمعرفي طرح کارافريني توليد به ليمو، و خيارشور و شرايط و توجيه اقتصادي آنبررسي توسعه روستايي و كارآفريني روستايي در چينبررسي ورزش تنيس روي ميز(پينگ پنگ) و پيشينه و ابزار و قواعد آنآشنايي با تهاجم فرهنگي عوامل آن و بررسي راهها و روشهاي مقابله با تهاجم فرهنگيبررسي تنوع در اکو سيستم هاي زيستي و ارزش و حفاظت از آنبررسي ورزش تنيس و تاريخچه و مهارتها و قوانين آن و مروري بر تغذيه و پيشگيري از آسيت ها در اين ورزمعرفي طرح توليد صندلي پلاستيکي و زمين و ساختمان و انرژي وتاسيسات مورد نياز و بررسي اقتصادي و محاسبررسي طرح توليد قطعات با استفاده از ضايعات شيشه در دو لايه